Każdy wiek rządzi się swoimi prawami

 

Żywienie dzieci to bardzo odpowiedzialne zadanie. Dzieci na każdym etapie rozwoju mają inne potrzeby, ale także inne preferencje żywieniowe. Twoim zadaniem jest sprostać zachciankom dziecka i nauczyć zdrowych nawyków żywieniowych.

 

Maluchy między 1 a 3 rokiem życia radzą sobie z różnymi konsystencjami, to dobry moment, aby wprowadzać zarówno papki rozdrobnionej, jak i zawierające grudki oraz potrawy pokrojone na kawałki. Ze względu na dużą ruchliwość prowadzącą do zmęczenia, właściwie skomponowana dieta jest niezwykle istotna.

W wieku przedszkolnym zmniejsza się zapotrzebowanie na energię, a dodatkowo dochodzi ryzyko podwójnego żywienia w domu, jak i przedszkolu. To może powodować powstawanie nieprawidłowości żywieniowych.

Dzieci w wieku wczesnoszkolnym są wrażliwe na niedobory żywieniowe, które mogą wyrządzić w organizmie nieodwracalne szkody. Szczególnie ważna jest prawidłowo zbilansowana dieta z nieco większą porcją produktów białkowych i witaminowych, która ułatwi socjalizację w nowej grupie formalnej jaką są rówieśnicy i nauczyciele ze szkoły.

Dzieci wkraczające w okres dojrzewania, poprzez intensywny rozwój fizyczny jak i umysłowy mają znacznie wyższe dzienne normy na energię i składniki budulcowe. Dziewczęta potrzebują wysokiej jakości białka (m.in. pochodzącego z chudego mięsa i produktów nabiałowych) oraz wapnia, a także produktów zawierających żelazo i witaminy. Podobnie jest u chłopców. Mimo, że ich rozwój przesuwa się na dalszy okres w stosunku do rozwoju dziewcząt, to w tym wieku szybko zwiększają masę ciała.